“Zaten ilk birleşmemizde çok korkmuştum. Ağrı da oldu. Sonrasında da hep ağrı hissettim. Eşim için katlandım ama artık dayanamıyorum. Cinsel ilişkiden kaçınmak için her türlü bahaneyi kullanıyorum.”

“Eşim acı çekerken onunla birlikte olmak bana hiç keyif vermiyor. Kendimi çok acımasız buluyorum. Zaten son zamanlarda sertleşme problemi de yaşamaya başladım.”

Ağrılı Cinsel Birleşme

Ağrılı cinsel birleşme, her kadının hayatının bir döneminde şikayet ettiği bir durumdur. Fizyolojik köken, doğum sonrası hormonal değişiklikler, eş ilişkisindeki olumsuzluklar, aldatma, doğru tedavi edilmemiş vajinismus gibi birçok sebebi olabilir. Sebebi saptandıktan sonra tedavi edilebilir ve cinsellik zevkli bir hale getirilebilir.

Temel olarak penis-vajina birlikteliği sırasında penisin vajinaya girişinde ya da penis vajinaya girdikten sonra kasık bölgesinde ağrı, acı veya sancı hissedilmesi ile kendisini gösteren bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Bazı kadınlar ilk cinsel ilişkilerinden itibaren ağrı hissederken, bazıları normal seyreden cinsel ilişkileri varken sonradan ortaya çıkan ağrılı ilişkiden şikayetçidirler.

Başlıca Sebepleri ve Tedavisi

Öncelikle fizyolojik kökenler düşünülmelidir. Cinsel birleşme sırasında ağrı ve acı hisseden kadınların mutlaka jinekolojik bir muayene yaptırmaları gerekir. Eğer fizyolojik kökenli bir sorunsa antibiyotik kullanımı gibi kolay bir çözümün yanı sıra cerrahi bir yönteme de gerek duyulabilir.

Öte yandan fizyolojik açıdan her şey yolunda ise, kadının psikolojik olarak duygu ve düşüncelerinin ele alınması gerekir. Ayrıca psikolojik nedenlerin gözardı edildiği sadece pensi vajina birlikteliğinin sağlanmasına yönelik vajinismus tedavisi sonrasında da ağrılı cinsel birleşme çok sıklıkla sorun olarak çiftlerin karşısına çıkmaktadır.

Gözden kaçırılmaması gereken en önemli noktalardan birisi sorunun fizyolojik kökenli olması ve medikal bir tedavinin uygulanması durumunda bile kadının ya da eşlerin psikolojik destek almasının gerekli olduğudur. Sebep ne olursa olsun, cinsellikte yaşanan problemlerin eş ilişkisindeki yakınlığı zedelediği bilinmektedir.

 

 
Open chat
Powered by