İlişkileri çatışmanın ateşi değil, eşlerin arasındaki buz tutmuş iletişimsizlik öldürür.

 

Yapılan araştırmalar eşler arasında yaşanan en büyük problemin, ortaya çıkan çatışmalardan çok, bu çatışmaları nasıl çözüleceğine ilişkin iletişim / diyalog eksikliği olduğunu göstermektedir. Yani aslında ilişkileri çatışmaların ateşi değil, çözüme gitmeyen buz tutmuş ilişki örüntüleri öldürmektedir. Mevcut ve yeni sorunlarla baş edebilmenin yani ilişkinizi geliştirmenin yolu; her bir eşin duygularını sağlıklı şekilde yöneterek sakin kalabilmeyi başarması ve doğru iletişim biçimlerini kullanma becerisini edinmesi ile mümkündür. Terapi sürecinde eşler iletişim ve uzlaşma becerilerini edinirler. İlişkide sıkıntı yaratan davranış kalıplarını görüp, yeni yollar edinip, bazı davranışlarında esneklik kazanırlar. İlişkideki sınır ve sorumluluklarını netleştirirler. Sadece başvurdukları sıkıntılı konuyu çözmekle kalmayıp,
karşılaşabilecekleri başka sorunların üstesinden gelebilme becerisini edinirler. Sürecin sonunda da ilişkilerine dair en sağlıklı kararı alabilirler.

Çatışmasız Bir İlişki Yürütmek Mümkün Müdür?

İyi bir ilişki problemsiz değildir. İyi bir ilişki problemleri ile uğraşan ve sıkıntıları göz ardı etmeyen çift ilişkisidir. Çiftler çatışmalarını olumlu bir şekilde nasıl yönetebileceklerini bilmiyorlarsa ilişkideki sıkıntıları çözmek, yeniden yapılandırmak ya da tamir etmek neredeyse imkansızdır.

  • İlişkiler üzerinde sürekli emek harcamak gerekir. İlişkiler devamlı beslenmelidir. Eşler arasındaki samimiyeti, yakınlığı besleyecek her türlü fırsat ilişkide bağlayıcı unsurdur.
  • İyi yönetilen kriz durumu ve başarılı bir şekilde çözülen tartışmalar eşleri birbirine daha da yakınlaştırır. Aralarındaki sevgi ve güven bağını güçlendirir. İlişkinin kalitesini artırır.
  • Ufak müdahalelerle ilişkide büyük farklılıklar yaratmak ve ahenkli bir ilişki yaşamak mümkündür.
  • Önemli olan çiftin mevcut sorunlarını eşlerden birinden kaynaklanan sorun olarak görmeleri yerine, ilişkinin kendisinden kaynaklanan sorunlar olarak görmelerini sağlamaktır.

Tüm İlişkilerin Çıkmazı Aynı Mıdır?

Her birey kendine özgü ve biriciktir. Dolayısıyla biricik olan bireylerin bir araya gelmesiyle oluşan “çift” de diğer bütün çiftlerden farklı ve kendine özgüdür. Genellikle çiftlerin eş terapisine başvuru sebepleri kıskançlık, aldatma, değersizlik, iletişimsizlik gibi benzer ana başlıklara sahip olsa da kişilerin yaşadıkları duygular ve baş etme becerileri farklılık göstermektedir. Örneğin aldatmanın yaşandığı bir ilişki boşanma ile sonuçlanırken, bir başka ilişkide bu olay eşlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına ve ilişkilerinin kalitesinin artmasına neden olup evliliğe devam kararı alınabilmektedir.

Çift terapisinde sizin ilişkinize özel ayrıntıları keşfetmeniz ve yine ilişkinize özel, ilişkinizin daha iyi gitmesi için gerekli olan iletişim şekillerini ve modellerini öğrenmeniz ve uygulamanız için desteklenirsiniz.

Evlilik ve Eş İlişkisine Dair

  • Bütün uzun soluklu ilişkiler üstesinden gelinemeyeceğini düşündüren kendilerine has sıkıntılara sahiptirler.
  • İlişkilerde yaşanan sıkıntılar her ne kadar can sıkıcı, acıtıcı olsalar da aslında kendinizi ve karşınızdaki daha iyi tanımak, ilişkinizi güçlendirmek adına bir fırsattır.
  • Sizi ve eşinizi sıkışmış ve çaresiz hissettiren, durmadan ilişkide hayal kırıklığı yaşamanıza neden olan, katı, değişmez görünen öğrenilmiş kalıplar vardır.
  • İlişkinizde yaşadığınız çatışmayı yönetmek ve çatışma sonrası zararı giderebilme becerisini edinmek ana noktadır.
  • Çift olarak, ilişkinizin güçlü yönleri hakkında içgörü sahibi olmak, eğilimlerinizi bilmek, ilişkinizi sadece kendi pencerenizden görmekten öte eşinizle birlikte bir bütün olarak görebilmek, olumlu yönde değişimin kapısını aralayacaktır.

 

Open chat
Powered by