“Yani bu aralar o kadar kötüyüm ki; hiç canım çekmiyor. Eşim de üsteleyip duruyor. Aklı fikri o işte. Kırk yıl yapmasak yapalım demem. Neden böyle oldum acaba?”

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, Türkiye’de kadınlara ait cinsel problemlerin en başında gelmektedir. Eşler arasında da yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğinden ilişkilerde ciddi çatışmalara yol açmaktadır. Kadında cinsellik vajinadan önce duygularda başlar. Eğer kadın duygusal açıdan yıpranmışsa, ilişkisinde kendini yeterince değerli ve özel hissetmiyorsa, cinselliği de yaşamakta zorlanır.

Başlıca Sebepleri Ve Tedavisi

Fizyolojik ve psikolojik sebepleri olabilir. Kadınların çok azında fizyolojik kökenli cinsel isteksizliğe rastlanmaktadır. Cinsel isteksizlik problemlerinin pek çoğu psikolojik ya da eş ilişkisindeki sorunlar yüzünden kendini göstermektedir.

Eğer cinsel isteksizlik fizyolojik kökenli ise, medikal ya da cerrahi uygulama gereklidir. Bu sıkıntı kişiyi ya da eşi psikolojik yönden de olumsuz etkilediği için, medikal müdahalelerin yanı sıra tedavi mutlaka psikolojik destekle birlikte yürütülmelidir.

Diğer taraftan psikolojik kökenli cinsel isteksizlik durumlarında ise kişinin psikolojik sağlığının gözetilmesinin yanında eş ilişkisinin yeniden canlandırılması ve kaybedilen yakınlık duygularının karşılıklı olarak ortaya konulması hedeflenir.

Open chat
Powered by