TATMİN ETMEYEN BİR CİNSEL HAYAT KADER DEĞİLDİR.

 

HER ZAMAN ÇÖZÜM VAR, YALNIZ DEĞİLSİNİZ!

 

 

Cinsel Terapi

Daha doğmadan pembe/mavi olarak tanımlanmaya başlayan cinsel kimliklerimiz, yaşamımız boyunca önce ailemiz sonra da içinde bulunduğumuz çevre tarafından şekillendirilir. Cinselliğinizi yaşarken kendinizi size dayatılan sınırların içerisine mahkum edersiniz. “Konuşulması ve paylaşılması ayıp olan” cinsel hayatınız ile ilgili olarak ya kaderinize razı olursunuz ya da arkadaşlar, komşu teyzeler/amcalar, anne/baba, kardeşler gibi derdinize çare olamayacak kişilerle sıkıntınızı paylaşırsınız. Genellikle “meli/malı” larla biten bu tavsiyelerin de pek işe yaradığı söylenemez. Cinsellikle ilgili yaşadığınız korkutan, kaygılandıran tüm sıkıntılarınızın çözümü mümkündür. Vajinismus (Cinsel ilişkiye girememe-ilk gece korkusu), Cinsel İsteksizlik, Ağrılı Cinsel Birleşme, Orgazm Olamama, Erken Boşalma, İktidarsızlık gibi tüm cinsel problemlerinizi bir uzman desteği ile aşabilirsiniz. Yeter ki kararlı olun.  Bir cesaret, ilk adım… Düşündüğünüz kadar yalnız değilsiniz…

 
 

VAJİNİSMUS

Evlenmeden önce her şey çok iyi gidiyordu. Birbirimizi arzuluyor, …

Devamını Oku>>>

AĞRILI CİNSEL BİRLEŞME

Zaten ilk birleşmemizde çok korkmuştum. Ağrı da oldu…

Devamını Oku>>>

ORGAZM BOZUKLUĞU

Yapılan araştırmalara göre; kadınların yaklaşık %5’ihayatının hiçbir döneminde orgazma ulaşamamıştır.

Devamını Oku>>>

CİNSEL TİKSİNTİ

Cinsel ilişki sırasında eşimin cinsel organından tiksiniyorum…

Devamını Oku>>>

CİNSEL İSTEKSİZLİK

Yani bu aralar o kadar kötüyüm ki; hiç canım çekmiyor. Eşim de üsteleyip duruyor

Devamını Oku>>>

Cinsel Terapi Nedir?

Eşlerin kendilerini ve birbirlerini tanımalarını sağlayan, cinsel yönden eksik bilgilerini tamamlayıp, yanlış bilgilerini doğruları ile değiştirdikleri, cinsel yaşantılarını olumsuz etkileyen duygu ve düşüncelerin ele alınıp çözümlenerek, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşantıya erişmelerinin hedeflendiği bir terapi sürecidir.

Cinsellik sadece bedenlerin yani penis vajina birlikteliğinin çok ötesinde duygusal, zihinsel ve bedensel bütünlüğün yaşandığı zevkli bir paylaşımdır. Bu nedenle terapi sürecinde, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar; bireylerin ruhsal dengelerine kavuşmaları, cinselliğe dair eğitim verilmesi, cinsel çatışmaların çözümlenmesi, kaygı korku ve endişelerin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması, eş ilişkisinin daha güvenli bir zemine taşınması başta olmak üzere birçok yönden ele alınır.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kişilerin yanlış inanç ve eksik cinsel bilgiye sahip olmaları, eş ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar ya da kaygı, korku, suçluluk vb. duygular nedeniyle, cinsel hayatlarındaki doyum, mutluluk, doygunluk ve bütünlük kalitesinin azalması ya da tamamen yitirilmesidir.

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İşler?

Bireysel ve eş ilişkisinin değerlendirilmesinden sonra, cinsel bilgilendirilmenin yapıldığı, psikolojik müdahalelerin kullanıldığı, pratiğe yönelik cinsel davranış egzersizlerinde yer aldığı her iki eşin katılımıyla yürütülen bir süreçtir.

Öncelikle ilk görüşmede sorunun genel bir tanımı yapılır. Ardından eşler ile ayrı ayrı değerlendirme görüşmeleri yapılarak cinsellik hikayeleri alınır. Gerekli, görülmesi halinde bazı psikolojik değerlendirme testleri, jinekolojik, ürolojik ya da psikiyatrik muayeneler önerilebilir. Bu yolla sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik kökenli mi olduğu saptanır. Sonrasında eşlere yönelik özel tedavi yöntemi belirlenir ve onay alındıktan sonra terapi süreci başlatılır.

Cinsel terapi aşamasında en çok rastlanan durumlardan birisi cinselliğe dair eksik ya da yanlış bilgilere sahip olunmasıdır. Öncelikle cinsel organlar ve cinsel ilişkiye dair bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme yazılı ve görsel eğitim materyalleri ile desteklenir. İlişkideki gerilim giderilir. Çiftler keyifli bir yakınlaşmanın içine çekilir. Ardından çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat yaşamalarının önündeki duygusal nedenler ele alınır ve çözülmeleri sağlanır. Öğrenilen bilgilerin cinsel yaklaşım yolu ile pekiştirilmesini sağlayan aşk oyunlarına geçilir. Duygusal, davranışsal ve zihinsel müdahalelerin yer aldığı birçok teknik kullanılarak çiftlerin hedefledikleri tatminkar cinsel hayata kavuşmaları sağlanır.

Cinsel Terapistler Kimlerdir?

Danışanların oldukça mahrem olan bir konuyu rahatça ifade etmelerini ve üzerinde çalışabilmelerini sağlayacak düzeyde eğitim almış, alanında donanımlı kişilerdir.

Cinsel Terapi Her şeyi Çözer mi?

Cinsel problemlerin %100 tedavisi vardır. Terapiye başvurmak sorunun %50 sini çözer. Geri kalan kısmın çözümü terapistin bu alandaki tecrübesine ve danışanların terapinin gereklerini yerini getirmedeki sorumluluklarına sahip çıkması ile ilişkilidir. Gerekli koşullar sağlandığı sürece cinsel problemler çözüme ulaşır.

Open chat
Powered by