Hakkımda

Psikolog Ceren Pakman

 

ODTÜ Psikoloji bölümünden 1990 yılında mezun oldum. Gestalt terapi yaklaşımının çatısı altında bireysel terapilerle başladım meslek hayatıma. Zaman içerisinde danışanlarımın romantik ilişkilerine dair zorlukların aşılması yönündeki talepleri beni evlilik ve eş terapisi alanında uzmanlaşmaya yönlendirdi. Bu alanda Gottman Eş Terapisi Sertifikası ile eşlere destek olmaktayım.

 

Eş ilişkilerinde yaşanan sorunların aynı zamanda eşlerin cinsel hayatlarını da etkiliyor olması, hatta bazen eş ilişkisindeki ana problemin cinsel vajinismus, erken boşalma gibi tamamen cinsel sorunlardan kaynaklanıyor olması sonucunda cinsel terapiyi de CİSED den aldığım sertifika ile uzmanlık alanlarımın arasına dahil ettim.

 

Hamilelik, doğum, üreme zorlukları ve tüp bebek tedavisinde psikolojik desteği içeren Doğurganlık Terapisi ile ilgili olarak da İngiltere de Fertile Mind Body sertifika eğitimini tamamladım. Bu alanda bebek sahibi olmak için tıbbi destek alan çiftlerle Doğurgan Zihin Doğurgan Beden metodu ile Türkiye de çalışan tek uzman psikoloğum.

 

Travmatik yaşantılarla çalışma alanında ise DBE den sertifikalandırdığım, hızlı ve oldukça etkin olan EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) yöntemini benimsedim.

 

Uzun yıllar Sağlık Bakanlığı’nda çeşitli görev ve projelerde hizmet verdim. Emekliliğimin ardından özel hastanelerde ve bir çok tüp bebek merkezinde mesleğime devam ettim. Hali hazır da kendi ofisimde hizmet vermekle birlikte, bazı hastane ve tüp bebek merkezleri ile de koordineli çalışmaya devam etmekteyim.