DUYGULARA DOKUNMANIN

BAŞKA YOLLARI DA VAR

EVDE KAL … YALNIZ KALMA

Şu an içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde covid-19 ile mücadalede elimizdeki henüz tek reçetenin sosyal mesafe ve hijyen olması nedeniyle; bu süreçte duygusal zorlukların üstesinden gelebilmenin, psikolojik destek alabilmenin en uygun yolu olarak online terapi kullanılmaktadır.

Sizi yalnızlaştıran ve özellikle de kaygılarımızla baş etmeye çalıştığınız bu dönemde; ihtiyaç duyduğunuz ve duygusal anlamda daha iyi hissetmek istediğiniz her konu hakkında online terapi ile destek almanız mümkün.

Terapi sürecinde iyi hissetmenizi sağlayarak, içinizdeki değişim gücünü ortaya çıkarabilmenize yardımcı olan en önemli nokta terapistinizle aranızda kurulan güvenli ilişki bağıdır.

Bu anlamda, terapi odasında yüz yüze yapılan etkileşime açık görüşmelerin değeri paha biçilmezdir.

Zamanla hayatın değişen koşulları içerisinde, terapi seansları da bu değişime ayak uydurma eğilimine girmiştir. Etik kurallara sadık kalınarak, terapiler oda ile sınırlı kalmaktan çıkmış. Teknolojik gelişmelerin sunduğu Skype, Facetime, zoom gibi uygulama programları ile internet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Online terapi adı altında bu uygulama danışana ulaşabilmede alternatif bir yol olarak kabul edilmiştir.

Online terapinin ile dünyanın neresinde olursanız olun, kendi dilinizde ve kültürünüzde bir terapist ile çalışmanın avantajını yaşarsınız. Terapiye gelmenin vakit alabileceği ve bazı sorumluluklarınızı aksatmanıza neden olabileceği durumlarda hem iş yerinden, hem evden, hem de sizin rahat hissettiğiniz bir ortamdan rahatça seans yapma imkanı bulabilirsiniz.

Şu an içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde elimizdeki tek reçetenin sosyal mesafe ve hijyen olması nedeniyle de; online terapi uygulaması ihtiyaç duyan herkesin duygusal anlamda destek alabilmesinin tek alternatif yolu olarak kullanılmaktadır.

Bizi yalnızlaştıran ve endişe kaygılarımızla baş etmeye çalıştığımız bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğunuz duygusal desteğe online terapi ile ulaşmanız mümkün.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda görüyorum. Her danışan ya da üzerinde çalışılması gereken her konu ya da her terapi yöntemi online terapi için uygun olmayabilir. İhtiyaç duyduğunuz durumla ilgili olarak da sizin online terapiye uygun olup olmadığınız ya da fayda sağlayıp sağlayamayacağınıza dair karar verip sizi bilgilendirecek bilgi ve donanıma sahip olan kişi terapistinizdir. İlk online görüşme sonrasında ya da devam eden terapi seansları esnasında; eğer ileri düzey patolojik bulgularınız varsa, ileri düzey alkol veya madde bağımlılıklarınız varsa ya da terapistiniz bire bir uygulayabileceği bir müdahale tekniği için bunlar için ilk önce yüz yüze görüşebileceğiniz gerekli görmesi halinde terapistiniz sizi yüz yüze görüşmeye davet  edebilir ya da psikiyatrik görüşmeye yönlendirebilir.

Sizin de uygun görmeniz halinde devlet tarafından alınan pandemi çerçevesinde kendinizin ve diğerlerinin sağlığını gözetecek şekilde kurallara uyarak bu görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Online terapi detaylı bilgi ve randevu için iletişime geçiniz.

Online Seans Nasıl Oluyor?

Online seanslarda, danışan ile terapist önceden anlaştıkları bir platformda (FaceTime, Skype, Zoom vb.) görüntülü olarak birbirlerini arıyor. Yüz yüze olan seanslardaki gibi iki taraf da tam bir seans süresini (45dk.) bloke ediyor ve bu 45 dakikalık süreçte çevreden herhangi bir şekilde rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda bulunulmalarına dikkat ediliyor.

Özellikle danışanın terapi odasındaki gibi kendisini rahatça ifade edebileceği bir ortamda olması sürecin verimliliği için önemli bir rol oynuyor.

Eğer yeni başlayacak bir danışan ise öncelikle dijital ortamdan paylaşılan, karşılıklı bilgilendirme ve onam formunun doldurulmasının ardından görüşme başlatılabiliyor.

Hali hazırda devam eden danışanların süreci ise kendi onaylarının sonrasında online seans olarak akışında devam ediyor.

 

Open chat
Powered by