“Arkadaşlarım anlatıyorlar. Ben hiç anlatılanlar gibi bir şey yaşamadım. Onlara öyle söylemiyorum elbette ama orgazm nasıl bir şey merak ediyorum. Bu durumu kimseyle de paylaşamıyorum. Ayıp olur herhalde değil mi? Eşim üzülmesin diye de numara yapıyorum yatakta. Ama ümidimi yitirmedim. Belki bir gün olur.”

“Yapılan araştırmalara göre; kadınların yaklaşık %5’ihayatının hiçbir döneminde orgazma ulaşamamıştır.”

Orgazm Bozukluğu

Bu problemi yaşayan bir kadın cinsel olarak uyarılır ancak odaklanma, yoğunluk ve süre yeterli olduğu halde orgazma ulaşamaz. Yaşam boyu orgazm bozukluğundaki bir kadın, bir eşle ya da mastürbasyon ile hiç orgazma ulaşamamıştır. Bu durum normal cinsel yaşamı olan kadınların hayatının herhangi bir döneminde de gelişebilir.

Orgazm bozukluğu tanımı, kadının hiç orgazm olamaması, çok geç orgazm olması veya yeterli uyarıya rağmen orgazma ulaşmanın çok güç olmasıdır. Bu durum kaygıya (içsel sıkıntılara) yol açar ve sonuçta kişinin kendi kendine olan saygısını yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir.

Her ilişkide orgazm yaşanacak diye de bir kural yoktur. Zaman zaman orgazm olmaması son derece normal bir durumdur. Diğer taraftan sadece vajinal orgazmın peşinde koşmak çok gerçekçi olmayabilir. Bilinen şu ki, kadınların yaklaşık yarısından fazlası da ilişki sırasında “klitoris uyarısı” olmadan orgazma ulaşamamaktadır. Çünkü klitoris, bir kadının en duyarlı olduğu, sinir yapılarından en zengin olan anatomik bölgedir. Bu nedenle vajinal orgazma ulaşılmasında klitorisin uyarılması oldukça önemlidir.

 

Orgazm Neden Bu Kadar Kıymetlidir?

Orgazm, kişinin kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle beden ve ruhunun bütünleşmesinden haz almasını sağlar. Bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama sağlar. Daha kolay hamile kalınır.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tedavisi

Her kadın orgazm olabilir, bunun ilk şartı haz almak için kendisine izin vermesidir. Kendi bedenini tanıyan, uyarım noktalarını keşfeden, nasıl uyarıldığını bilen kadın kolaylıkla orgazm da olabilir.

Sevişmek işteş bir eylem olduğundan bazı durumlarda erkeğin kadın cinselliği hakkında yanlış ya da eksik bilgiye sahip olması da kadının orgazmında sorun yaratıyor olabilir.

Yapılan görüşmelerde öncelikli olarak altta yatan sebep belirlenmelidir. Aceleye getirilmeden özenle ve detaylı olarak kadının kendi psikolojik, eş ve sosyo-kültürel yapısı, medikal geçmişi, eşinin psikolojik ve cinsel sağlığı v.b. konularda bilgi alınmalıdır.

Tedavide ilk hedef önce kadının kendi başına ya da eşinin yanında cinsel birleşme olmadan orgazma ulaşmasını sağlamak, daha sonra cinsel birleşmeyle orgazma ulaşmasını sağlamaktır.

Orgazm tedavisinde önemli faktörlerden biri cinsel birleşme pozisyonudur. Bazı pozisyonlar işi kolaylaştırırken bazıları zorlaştırır. Kadının üstte olduğu gibi, klitorise daha çok baskı yapan pozisyonlar, orgazmı kolaylaştırır. Bu pozisyon klitorisin penis tarafından daha çok uyarılmasına ve kadının hareketlerini daha iyi kontrol edebilmesine olanak sağlar.
Orgazm bozukluğu tedavisinin en önemli yanı belki de hastaların başarılı seksin ne olduğu sorusuna verecekleri cevabı bulmaları konusunda yardımcı olmaktır.

Orgazm Hakkında Merak Edilenler

 • Kadınlarda orgazm sadece düşünce yolu ile hiçbir fiziksel temas olmadan da yaşanabilir. Her ilişkide orgazm yaşanacak diye bir kural yoktur. Zaman zaman orgazm olunmaması da son derece normal bir durumdur.
 • Orgazm her iki eşte de aynı anda meydana gelebileceği gibi ayrı zamanlarda da olabilir. Aynı anda orgazma ulaşmak çok keyifli olsa da bir o kadar zor bir durumdur. Eşlerden birinin önce gelmesi hiçbir şekilde diğerinin orgazma ulaşmasını engellemez.
 • Kadınların yaklaşık %50’i çeşitli nedenlerden ötürü orgazm taklidi yapmaktadır.
 • Kadının tatmin olmasıyla yani orgazmın şiddeti ile penis uzunluğu veya büyüklüğü arasında hiçbir ilişki yoktur. Ancak orgazm beyinde gelişen bir olaydır, kişinin psikolojisi ile yakından ilgilidir. Uzun ve kalın bir penisi görmek bir kadını daha fazla heyecanlandırabilir.
 • Cinsel tepkileri normal olan her kadın cinsel birleşmede ya da mastürbasyonla her seferinde bir ya da birkaç orgazma ulaşabilir.
 • Kadınlar en şiddetli orgazmlarını 35’li yaşlarda yaşarlar.
 • Kadının uyarılmaya başladıktan sonra orgazma ulaşabilmesi için ara vermeden aynı tempoda uyarılmaya devam edilmesi gerekir.
 • Kadınlar uykuda da orgazm yaşayabilmektedir.
 • Orgazmın süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişir.
 • Kadınlar eşlerine mükemmel olduklarını hissettirmek ya da zevk almadıkları bir cinsel ilişkiyi kısa yoldan bitirmek istedikleri veya eşine onun “yetersiz” olduğu duygusunu yaşatmamak ve öte yandan da yine eşinde kendisinin “yetersiz olduğunu” kanısını uyandırmayı engellemek için çoğu zaman orgazm taklidi yaparlar.
 • En yoğun orgazm yaklaşık ilk 5 dakika içinde gerçekleşmektedir.
Open chat
Powered by