Hamilelikte Psikolojik Destek Neden Önemlidir?

Planlansın ya da planlanmasın, spontan ya da tedavi sonucunda olsun gebelik süreci, doğum ve sonrasında kadın ve erkek hiç alışkın olmadıkları karmaşık bir süreçten geçerler. Altın çağ diye adlandırılan bu dönem çoğunlukla bir dizi bedensel ve ruhsal değişiklikleri içermektedir.

Hamilelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından düzenli bir şekilde doktor takibinde olmak dönemlerine bağlı tıbbi tahlil ve tetkikleri yaptırmak oldukça önemlidir. Genellikle de bu konuda çiftler oldukça özenli ve dikkatli davranırlar. Hamilelik ile ilişkili görünür haldeki beden sorunları çoğunlukla çözüme kavuşturulurken, kadının psikolojik sağlığı ve bu dönemdeki duygusal zorlukları gözden kaçırılır ya da sorunları aşmak için doğru yöntemler uygulanmaz.

Doğum sonrasında annede görülebilecek doğum sonrası depresyon ve buna bağlı olarak anne-bebek ilişkisindeki ve eşler arasındaki oluşabilecek ciddi problemlerin önüne geçmenin tek yolu karşılaşılan zorluklara karşın anne ve babanın psikolojik açıdan profesyonel olarak desteklenmesi olacaktır.

Hamilelik ve doğum süreci belli başlıklar altında tanımlanmaya çalışılsa da akılda tutulması gereken her kadının kendine özel bir hamilelik sürecinden geçtiği hatta aynı kadının farklı gebeliklerinde faklı tecrübeler yaşıyor olmasıdır. Bu nedenle genel tanımlar akılda tutularak, her bir gebelik süreci kadın ve erkek açısından detaylıca değerlendirilmeli genel geçer tavsiye ve müdahalelerden çok kişi ve ilişkiye özel çözümler üzerinde durulmalıdır.

 

Doğum Yapma Korkusu / Tokofobi

 

Aslında her gebe kadının doğum yapmaya ilişkin bir endişesi ve korkusu vardır. Sonuçta daha önce tecrübe etmediği bir durumu yaşayacaktır. Bu normal bir endişedir. Ancak doğuma ilişkin makul olmayan korkular var ve bunlar anne adayının psikolojisi bozacak nitelikte ise o zaman annenin doğum yapma fobisi tokofobi ile karşı karşıya demektir. Bu durumun sebepleri arasında anksiyöz kişilik özellikleri, geçmiş travmatik doğum, sağlık hizmetlerinde travmatik deneyim, cinsel istismar, daha önce yaşanan düşükler, infertilitede uzun süre tedavi almak, düşük sosyal destekler, zayıf eş ilişkisi gibi faktörler sıralanabilir.

Doğum yapmaya karşı olan fobi düzeyinde korku, gebelik sürecin aşırı kaygılı ve endişeli geçmesine neden olur. Anne bebek bağlanması olumsuz etkilenebilir.

Gebelik boyunca annenin endişe ve korkularına yeterince önem verilmeli ve nedenleri üzerinde titizlikle araştırma yapılmalıdır. Bu anlamda anneye verilecek psikolojik destek ve müdahaleler oldukça önemlidir. EMDR, tokofobi doğum yapma korkusuna müdahalede oldukça etkin bir uygulamadır.