Zihinle Beden Konuşur mu?

Stres ve kaygının bedenimiz üzerinde olumsuz etkileri olduğu artık bilinen bir gerçektir. Yani olumsuz duygu ve düşüncelerimizin fiziksel sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse; zihinle beden etkileşim ve iletişim halindedir. Birbirleriyle konuşurlar.

 

Şimdi sizden ufak bir deneme yapmanızı istiyorum.

 

Aynanın karşısına geçip size keyif veren bir anınızı anlatmanızı ve bu sırada cep telefonunuz ile kayıt yapmanızı istiyorum.

 

Ardından bir de canınızı sıkan sizi üzen bir durumu anlatmanızı ve yine kayıt yapmanızı istiyorum.

 

Sonrasında da her iki kaydı sesi tamamen kapatarak yeniden seyretmenizi istiyorum.

 

Genellikle bu deneyimin sonunda kişiler ilk kayıtta, yani kendilerini mutlu eden anılarını anlatırken yüz hatlarının nasıl da yukarı doğru kıvrıldığını, gözlerinin ışıl ışıl olduğunu, hatta el kol hareketlerinin ne kadar canlı olduğunu ifade ederlerken diğer kayıtta yani sıkıntı veren anıyı anlatırken ise yüz hatlarının aşağıya doğru sarkık olduğunu, omuzlarının düşük olduğunu ve hareketsiz bir şekilde durduklarını hatta kameraya daha az baktıklarının ifade etmektedirler.

 

Siz de kendinizde benzer durumu gözlediniz mi?

 

Aslında bilinçli olarak şimdi iyi bir anı anlatıyorum gözlerimi ışıldatayım, el kol hareketlerimi canlandırayım, yüz kaslarımı yukarı doğru çekeyim; ya da kötü hissettiğim bir durum anlatıyorum o zaman omuzlarımı düşüreyim, yüz kaslarımı aşağı sarkıtayım ya da kameraya daha az bakmak gerekir mi dediniz? bunların hepsi otomatik oldu. Yani beden dedi ki, “aaaa zihin mutlu ben de mutlu davranayım, aaaa zihin üzgün ben de üzgün davranayım.”

 

Bu durum sizin kontrolünüz olmadan gün içerisinde sürekli yaşanır.

 

Beden ve zihin bu kadar yakın ve otomatik olarak birbirleriyle etkileşim içinde olduklarına göre, tüp bebek tedavisi sırasında psikolojik olarak iyi hissetmek tıbbi tedavinizi olumlu yönde destekleyecek ve gebe kalma şansınızı artıracaktır.