BENZER SORUNLAR BENZER İNSANLARLA YENİ ÇÖZÜMLER

 

Eş, aile, akraba, komşu gibi yakın ilişkiler içinde olduğumuz gruplara dahil olabileceğimiz gibi, tuttuğumuz takımın taraftarları, devam etiğimiz kursun öğrencileri gibi uzak ilişkiler içinde olduğumuz birçok gruba dahil olabiliriz.

Dolayısıyla bizi şekillendiren en önemli unsurlardan birisi de ait olduğumuz gruplardaki kişilerle olan ilişki biçimlerimiz, onlarla nasıl temas kurduğumuzdur. “Diğerleri” ile olan ilişkimizin nasıl olduğunu fark etmek kendimizi anlamamızı sağlayan güzel bir fırsattır. Yaşantı grupları bize bu imkanı sunar.

Grup yaşantısı çalışmalarında da bu grubun bir üyesi olur, dahil olduğumuz diğer gruplardaki davranış kalıplarımızı sergileriz. Böylece yaşantı grubunda kendimize ve ilişki kurma biçimlerimize dair birçok bilgi ediniriz. Yaşantı gruplarındaki çalışmalar; tüp bebek tedavisi görüyor olmak, boşanmış sonrasındaki zorluklar, yeme bozukluğu, romantik ilişkilerdeki çıkmazlar ve benzeri ortak bir sorundan hareket edilebileceği gibi, sadece kendini daha iyi tanımak adına genel grup çalışmaları da olabilir.

Yaşantı grubu içinde öğrenirken öğretebilirsiniz. İyileşirken, iyileştirirsiniz.

Kişilerin kendileri ve iletişim kurma biçimlerini daha iyi tanımları için yapılan bir duygu-düşünce-beden bütünlüğüne dayalı, 6-10 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen özel grup çalışmalarıdır. Hayatta karşılaşılan her türlü soru ve sorun, acı, haksızlık, ölüm, sorumluluk gibi varoluşçu temalar da yaşantı gruplarında ele alınabilir. Belli bir kavram üzerinden yola çıkılır ve bu kavramla çalışılırken kişinin kendisi ve hayatı ile ilgili farkındalığı üzerine yoğunlaşılır.

Open chat
Powered by